W celu przetestowania otrzymaliśmy kolejny model telefonu marki realme a mowa o C53. Telefon dotarł do nas w niewielkim, żółtym pudełku. Z przodu opakowania widnieje oczywiście model telefonu oraz jego marka.
Na odwrocie opakowania znajdujemy podstawowe informacje na temat testowanego modelu.
Po otwarciu pudełka naszym oczom ukazuje się smartfon, ładowarka, kabel i osobno zapakowane: dokumentacja oraz ku mojemu zaskoczeniu case dedykowany C53 w kolorze delikatnym, szaro-przezroczystym – bardzo miła niespodzianka na start.
Testowany dziś smartfon został wykonany w kolorze czarnym, przekątna jego ekranu to 6,74″.
Telefon został wyposażony w baterie 5000 mAh i jego cechą charakterystyczną jest jego ultra cienki bok – jego grubość to 7,49 mm.
Na plecach C53 widnieje logo marki realme.
Z prawej strony telefonu znajduje się przycisk zasilający z wbudowanym skanerem linii papilarnych oraz nieco wyżej – podwójny przycisk głośności.
Z lewej strony C53 został wyposażony w slot na dwie karty SIM oraz na kartę pamięci o pojemności do 2TB – a więc naprawdę imponująco!
Specyfikacja techniczna:
Waga i wymiary
182 g, 168×77×7.5 mm
Wyświetlacz
Przekątna ekranu
6.74″
Rodzaj wyświetlacza
LCD IPS
Ekran dotykowy
tak
Aparat
Rozdzielczość aparatu tylnego
50 Mpx
Rozdzielczość aparatu przedniego
5 Mpx
Funkcje aparatu
lampa błyskowa
Procesor
Częstotliwość procesora
1.82 GHz
Liczba rdzeni procesora
8
Dane szczegółowe
Wbudowana pamięć
128 GB
Pamięć RAM
6 GB
System operacyjny
Android 13
Pojemność akumulatora
5000 mAh
Typ akumulatora
litowo-polimerowy
Slot karty pamięci
brak informacji
Transmisja danych
4G (LTE)
Nawigacja
GPS
Czujniki
czytnik linii papilarnych
Złącza
USB typ C
Funkcje
tethering (hot-spot)
Wyjmowana bateria
nie
Opcje SIM
Dual SIM
Ładowarka w komplecie
tak
Słuchawki w komplecie
nie
Komunikacja
Bluetooth, Wi-Fi
Dodatkowe
Szybkie ładowanie SUPERVOOC 33W – Rozszerzenie pamięci RAM do 6GB dynamicznej pamięci – Ultracienka, błyszcząca obudowa – Maksymalna jasność ekranu 560 nitów – Głośnik UltraBoom
C53 wygląda klasycznie i stylowo, nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym – no może poza dwoma modułami aparatów i lampy błyskowej, które przypominają wizualne te w iPhone.
Testowany model przypadł mi do gustu zwłaszcza biorąc pod uwagę jego cienki bok. Telefon dobrze leży w dłoni i wygodnie się go użytkuje. Jego wymiary to 168×77×7.5 mm – nie należy on więc do najmniejszych telefonów ale raczej właśnie takie gabaryty są najczęściej już dostępnymi na rynku. Jeśli ktoś woli małe smartfony i nie może się przekonać do większych – znalezienie takowych może sprawiać trudności.
Rozpoczęcie użytkowania telefonu odbywa się bez żadnych trudności i nie jest skomplikowane. W celu włączenia urządzenia wystarczy przytrzymać przez chwilę przycisk ulokowany po prawej stronie. Po chwili zasilanie się włącza.
Oczywiście początkowo należy akceptować zgody, wybrać język, kraj, poprawnie zalogować się na swoje konto, ustalić metodę blokady – rozpoznawanie twarzy, czy kody. Na uwagę zasługuje tutaj skaner linii papilarnych, który został ulokowany w bocznym przycisku – pracuje on szybko i bez żadnych problemów.
Po wykonaniu wszystkich niezbędnych czynności możemy rozpocząć docelowe użytkowanie telefonu.
Realme C53 korzysta z systemu operacyjnego Android 13 i jest napędzany 8-rdzeniowym procesorem Spreadtrum Unisoc T612. Do dyspozycji mamy również pamięć 6/128 GB więc naprawdę nieźle. Możemy również poszerzyć pamięć stałą za pomocą karty microSD – jak już wspominałam wyżej – aż do 2 TB.
Telefon został wyposażony w układ graficzny Mali-G57, który reprezentuje średnią półkę smartfonów. Generalnie układ ARM wyróżnia się architekturą Valhall – dotąd była ona podstawą tworzenia procesora Mali-G77. Zastosowanie tego rozwiązania w Mali-G57 spowoduje znaczący zysk w wydajności. Porównując jeszcze Mali-G57 do poprzenika – Mali-G52 – pierwszy z wymienionych układów- czyli ten, który nas najbardziej interesuje- jest 1,3 raza wydajniejszy, jest również bardziej efektywny energetycznie. Szybkość teksturowania wzrosła dwukrotnie, układ może też obsługiwać grafikę HDR.
Kolory wyświetlacza są żywe ale nie jaskrawe, nie męczą wzroku. Barwy są naturalne i stonowane. Łagodny obraz jest charakterystyczny dla smartfonów realme i z przyjemnością można je użytkować przez wiele godzin non stop, nie męcząc przy tym swojego wzroku – tak również jest w przypadku C53.
Energię naszemu smartfonowi zapewnia akumulator o pojemności 5000 mAh a ładowanie odbywa się w wygodny sposób za pomocą portu microUSB – a więc zupełnie tak samo jak w przypadku modelu testowanego przeze mnie rok temu- C33. Bateria spokojnie wystarczy na dwa dni użytkowania telefonu z uruchomionymi popularnymi aplikacjami i komunikatorami.
Bluetooth działa płynnie i bezproblemowo, chociaż przesyłanie pierwszego pliku do komputera trwa dłuższą chwilę – np. przesłanie jednego zdjęcia trwało nieco ponad 20 sekund, kolejne przechodziły już w przeciągu kilku sekund natomiast przesyłanie jednego zdjęcia pomiędzy telefonami – około 5 sekund.
Jak ze zdjęciami wykonywanymi C53? Do dyspozycji mamy tylny aparat 50 Mpx + pomocniczy moduł 0,3 Mpx i przedni 8 Mpx no i muszę przyznać, że jakość zdjęć bardzo mile mnie zaskoczyła.
Jak dowodzą powyższe przykłady – zdjęcia wychodzą szczegółowe i wyraźne. Kolory są naturalne i stonowane.
Zobaczmy jak C53 nagrywa film:
Na koniec powiedzmy sobie o dźwięku C53– jest stonowany i łagodny, nie ma zbyt mocnego basu. Przy umiarkowanym natężeniu dźwięku – odtwarzany jest w sposób czysty – podobnie przy zwiększeniu głośności do maksimum. Biorąc pod uwagę rozsądną cenę tego smartfona – jest naprawdę nieźle i można z przyjemnością posłuchać ulubionych utworów, czy obejrzeć najnowszy serial.
Podsumowanie:
Testowany dziś C53 to niezwykle smukły smartfon o wymiarach 168×77×7.5 mm, waży 182 g. Napędza go 8-rdzeniowy procesor Spreadtrum Unisoc T612. Do dyspozycji mamy również pamięć 6/128 GB więc naprawdę nieźle. Możemy również poszerzyć pamięć stałą za pomocą karty microSD – jak już wspominałam wyżej – aż do 2 TB. Drugą z możliwości jest rozszerzenie pamięci RAM do 6GB dynamicznej pamięci. Energię naszemu smartfonowi zapewnia akumulator o pojemności 5000 mAh a ładowanie odbywa się w wygodny sposób za pomocą portu microUSB. Taktowanie procesora to 1.82 GHz. Wyświetlacz IPS LCD prezentuje stonowane i nie męczące wzroku kolory a zdjęcia wychodzą wyraźne i szczegółowe, maksymalna jasność ekranu to 560 nitów. Do dyspozycji w tym modelu mamy równieź technologię lokalizacji GPS, filtry i tryb nocny a aparacie, lampę błyskową, czytnik linii papilarnych, szybkie ładowanie SUPERVOOC 33W, głośnik UltraBoom.
Realme C53 prezentuje się bardzo ciekawie i stylowo, wygodnie leży w dłoni. Nowoczesny wygląd i lekkość – wygodne użytkowanie – to z pewnością cechy testowanego modelu. Dostępna jest również druga wersja kolorystyczna C53.